Kołdry Letnie

25-06-2017

Z każdym rokiem przybywa coraz więcej zwolenników zmiany kołder całorocznych na letnie. Każdy kto miał okazję przez kilka dni spać pod tak lekką kołdrą, zastanawia się dlaczego nigdy wcześniej nie zmienił kołdry na lato.
Postaram się dziś przedstawić korzyści przemawiające za jej używaniem.

Zalety używania kołdry letniej.

Jedną z najważniejszych zalet kołdry letniej jest jej niewielka waga i grubość.
Wraz z nadejściem ciepłych dni i nocy temperatura w sypialni wzrasta, a pod kołdrą w trakcie snu wydzielamy więcej wilgoci. Zmiana kołdry na typ letni łagodzi wzrost temperatury, a mniej otulającego okrycia w naturalny sposób poprawia cyrkulację wilgotnego powietrza, poprawiając przy tym komfort podczas snu. Odpowiednia i dużo cieńsza kołdra w okresie letnim sprawia, że nasze ciało nie wychładza się, ani nie przegrzewa, a niewielka objętość kołdry tego typu pozwala dodatkowo zabierać ją ze sobą wszędzie tam, gdzie zamierzamy spędzić letnie wakacje czy urlop.

Rodzaje kołder letnich.

Kołdry letnie w zależności od gramatury czyli od grubości i wagi wypełnienia możemy podzielić na kołdry letnie standardowe oraz kołdry ultralekkie, o znacznie obniżonej ilości wypełnienia.

Kołdry letnie standardowe są dopasowane do naszej szerokości geograficznej i warunków klimatycznych.

Kołdry letnie ultralekkie polecane są w bardzo ciepłe noce lub do stosowania w pomieszczeniach o stałej i wysokiej temperaturze powietrza na przykład hotelach, pensjonatach, szpitalach.

Warto jednak pamiętać, że kołdra letnia wykonana z różnych materiałów (wypełnienie, poszycie) może różnić się i to nawet dosyć znacznie wagą, a wykonanie z materiałów naturalnych, takich jak puch czy pierze, jest zwykle lżejsze i bardziej komfortowe, choć zdecydowanie dużo droższe od kołder letnich  antyalergicznych z wypełnieniem syntetycznym.

Waga wypełnienia czyli wsadu kołdry.

Waga wypełnienia jest zawsze uzależniona od materiałów z jakich została wykonana kołdra i dotyczy to wszystkich rodzajów kołder. Nie można jednoznacznie określić jaka ilość wypełnienia będzie odpowiednia, ponieważ zależy to od indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Należy jednak pamiętać, aby nie kupować kołder zbyt tanich, gdyż w sprzedaży dostępne są kołdry (głównie importowane) o bardzo niskiej gramaturze i nieznanym materiale wypełnienia, których żywotność często nie przekracza jednego sezonu. Aby uniknąć niepotrzebnych zakupów i nieprzyjemnych niespodzianek dobrze jest przed zakupem zapoznać się z informacją producenta i kupować kołdry rodzimych producentów.

Utrzymanie w czystości

W okresie letnim zdecydowanie pocimy się bardziej. Stosując kołdry letnie, które są objętościowo dużo mniejsze i lżejsze, a przy tym z  łatwością mieszczą się w każdej pralce, możemy zadbać o ich świeżość i czystość łatwiej i częściej.

Reasumując, za zmianą i używaniem kołdry letniej zdecydowanie przemawia:

  • odpowiednia wentylacja podczas snu,
  • dostosowanie temperatury ciała do warunków podwyższonej temperatury otoczenia latem,
  • wygoda użytkowania – wyjątkowo lekkie kołdry, które nie zabierają dużo miejsca,
  • łatwość i częstość dbania o higienę i świeżość kołdry letniej.

Na koniec ktoś mógłby zapytać, czy w takim razie są jakieś wady używania kołdry letniej?
Na myśl przychodzi tylko jedna, to konieczność posiadania dwóch kołder.
Jednak nie jest to zbyt wygórowana cena, za możliwość odpoczynku i snu w komfortowych warunkach, kiedy upał daje się we znaki.